A LUX korszakai
A LUX megalakulása, korai korszaka
1963-tól kezdődően Debrecenben aktív beatzenei élet zajlott. Az első komoly gitárzenekar Debrecenben a Mercur együttes volt, példájukon számos zenekar alakult melyek legtöbbje külföldi, leginkább angol és amerikai számokat játszott. A teljesség igénye nélkül megemlíthető például a Rangers, a Red Devils és a Rivers. Az együtteseknek általában saját klubjaik voltak, gyakran valamely vállalat kultúrtermében.
A Lux együttes 1968-ban kezdett formálódni, de akkor még nem volt neve. A Gambrinus közben a későbbi Zenei Könyvtár helyén működött egy beat klub. A klub vezetői, Fazekas László és Joób Árpád szerveztek bemutatkozási lehetőségeket a fiatal zenészeknek. 1968-ban az Arany Bika szálló Bartók termében a beatklub keretén belül rendeztek egy hangversenyt, ahol a Mercur és a Rivers mellett ez a nevesincs zenekar is felléphetett. Arra a kérdésére, hogy milyen zenét játszik a társaság, azt válaszolták, hogy olyat, mint ami a Luxemburgi Rádióban szól, tehát „Luxi” zenét. Így jött az ötlete Fazekas Lászlónak, hogy legyen a nevük Lux együttes.
A zenekar összetétele ekkoriban még elég képlékeny volt, szerepelt benne Szalay Sándor (gitár), Mészáros Balázs (basszusgitár), Tikász Sándor (gitár, ének), Bubla Zoltán (dob), Szálkay Sándor (ének, zongora).
Klubok, fesztiválok
A ’70-es évek második fele termékeny időszak volt a Lux életében. Állandó klubjaik voltak ahol rendszeresen felléptek Debrecenben, és igazi sikerszériát futottak be országos fesztiválokon. Gombos Géza az Astorba távozott, helyére ismét Zicsi lépett. 1975-ben a Mercur után a Lux lett a házigazda zenekar a Pedagógusok Szakszervezetének Megyei Művelődési Házában (Bethlen utca), amit mindenki csak „Pedi” néven emlegetett.
A debreceni Ifjúsági Park mellett a Budai Ifjúsági Parknak is rendszeres vendégei voltak, más debreceni zenekarok társaságában (pl. Panta Rhei, Color, Pátria). A kísérletezés jegyében rövid ideig két dobossal állt fel a zenekar, Pikó mellett Gönczi Gábor volt a másik dobos. (A zenei sokszínűség bizonyítékaként megemlítendő, hogy diszkó és funky korszaka is volt a Luxnak. Ez természetesen rövid életű volt, és kimerült ilyen stílusú igényesebb külföldi, illetve saját számok előadásában a rendszeres klub bulikon.)
A ’80-as évek és az Atlantisz
Tóth József kiszállása után huzamosabb ideig Hegedűs Sándor lett a billentyűs, aki egy eredeti Hammond orgonával színesítette a Lux hangzását. Ismét nyugalmas és termékeny időszak következett. A Lux hozzálátott monumentális, több tételes rock-szvitjének, az Atlantisznak a megalkotásához. (Felállás: Tikász, Pikó, Hegedűs, Méhes, Kiss.) A zenekar művében az Atlantisz legenda új értelmezést kapott. Míg a monda szerinti ősi kultúrát az emberi tevékenységtől független természeti erők pusztították el, mai világunkat új katasztrófa fenyegeti: az ember által okozott pusztítás réme. Miután a zenei anyag elkészült, a koncerteken komplex produkcióként került bemutatásra. Előadásában az Unió Mozgásszín (Tóth Dénes vezetésével) és a debreceni Maróthy Kórusból alakult kamarakórus vett részt. A Vojtina Bábszínház közreműködése, valamint Oláh Tibor fotóművész diaporámás vetítése tette látványossá a koncerteket.
Az első Lux lemez
Ethnosphera
Az 1990-es évek második fele ismét stílusváltást hozott a zenekar számára. Pikó a Kanadában élő sógora kérésére szintetizátoron elkészítette „A Csitári hegyek alatt” című magyar népdal feldolgozását. Ezt hallván a többi Lux zenész is fellelkesedett, és elhatározták, hogy magyar népdalokat fognak feldolgozni modern hangszereléssel. Kiindulási pontjuk a következő volt: a blues egyfajta amerikai népzene, a blues elektromos hangszerekkel előadott, némiképp modernizált változata a világ minden táján népszerű lett (a Lux is ezt a fajta zenét játszotta legtöbbet). Ennek mintájára, ha a blues helyett a magyar népzene lesz a kiindulási alap, hasonlóképp népszerűsíthetik és juttathatják el ahhoz a közönséghez, amely a rockzenét szereti de népzenét egyébként nem hallgat. A tagok arra is ráébredtek, hogy a szocialista rendszerben a tiltott gyümölcs - a nyugati zene - édesebb volt, ezért nem foglalkoztak saját gyökereikkel, a magyar zenével. Mégis, a magyar népzene szeretete végig bennük lappangott, majd hirtelen felszínre törve alkotási vágyban csúcsosodott ki.
A lemez és a koncertek nagy szakmai és közönségsikert arattak. Jelentős koncertek: Debrecen – Virágkarneváli főtéri koncert; Művészetek Völgye – Kapolcs; Sárospataki Folk hétvége; Paderborn – Debrecen testvérvárosi napok (Németország), stb. A koncertek némelyikén a Debreceni Népi Együttes koreografált táncjátékkal tette látványossá az előadást. Ez időben érte el a zenekar megalakulásának harmincadik évfordulóját, amit Debrecen Város Önkormányzata Csokonai Díjjal ismert el 1999-ben.
A Lux új honlapot indított ezen albumának és korszakának tiszteletére, mely elérhető itt: Ethnosphera címen.A kétnyakú gitárok
40 éves jubileumi koncert
"Rég volt, negyven éve már..." - emlékezik a zenekar az együtt töltött időkről a Lux dalban. A Lux együttes megalakulásának negyvenedik évfordulójának közeledtével a tagok elhatározták, hogy az évfordulóhoz méltó koncerttel kell megünnepelni a jubileumot. Összeállítottak egy csokrot az elmúlt évtizedek emlékezetes saját szerzeményeiből, mellettük az elkészült új számok is hangsúlyos szerepet kaptak a műsorban. A Főnix Rendezvényszervező Kht. biztosította, hogy az ünnepi koncert a Debreceni Tavaszi Fesztivál programjaként a Kölcsey Központ nagytermében kerüljön megrendezésre 2010. április 2-án. Az együttes korábbi korszakaiban meghatározónak számító zenészek vendégművészként fellépve idézték fel a régi idők hangulatát. Természetesen a Szeredás népzenei együttessel közösen az Ethnosphera albumról is elhangzott két szerzemény.
A nagysikerű, teltházas koncert sok régi Lux rajongónak okozott örömteli és emlékezetes pillanatokat. A koncertről az Alföld Televízió felvételt készített, a koncertfilm DVD a RockinforM magazin 2012 június-júliusi számának mellékleteként jelent meg.
A jubileumi koncerten felléptek, közreműködtek:
LUX együttes:
Tikász Sándor Kétnyakú szóló/basszus gitár, gitár, ének
Felkai Miklós Kétnyakú szóló/basszus gitár, billentyűk, ének
Pikó Sándor Dob, szájharmonika
Makranczy Béla Ének
Közreműködött:
Kiss Sándor Billentyűk
Létmányi István Gitár
Vendégként fellépett:
Dobó Gyula Basszusgitár
Méhes János Basszusgitár
Nagy Istók László („Zicsi”) Basszusgitár
Ethnosphera:
Hegedűs Sándor Billentyűk
Gombos Géza Basszusgitár
és a
Szeredás Népzenei Együttes:
Kálmán Péter („Cucás”) Hegedű
Pete László Brácsa
Simkó Gyöngyi Nagybőgő